Lamba Neden Yanmaz

Lamba neden yanmaz; Bunun birkaç sebebi olabilir. Şimdi sırasıyla bu sebepleri listeleyelim ve lamba neden yanmaz başlıklı konumuzun üzerinde duralım.

  1. Patlamış olabilir. (değiştirdiğiniz halde yanımıyorsa 2. Sebebe bakalım)
  2. Duy bozuk olabilir.
  3. Faz, yani elektrik gelmiyor olabilir
  4. Nötr gelmiyor olabilir.

Şimdi saydığımız nedenleri tek tek kontrol edelim. 1. neden, büyük bir ihtimal. Ama eğer değiştirdiğiniz halde yanmıyorsa hemen 2. nedene bakalım. Bunun için duvara veya tavana duyu sabitleyen vidaları söküyoruz. Duyun hemen arkasında iki adet kablo göreceksiniz aşağıda örnek resimdeki gibi.

lamba neden yanmaz
Resim alıntıdır.

Eğer kablolar yerine takılıysa, ve hala yanmıyorsa 3. nedene bakalım. Öncelikle elimize bir kontrol kalemi almamız gerekiyor. Ardından ilk kontrol etmemiz gereken şey, yukarıdaki resimde de görmüş olduğunuz üzere, kahverengi, yani faz kablomuzu kontrol etmek. Eğer elektrik geliyorsa, bu defa 4.nedene göz atalım. Yani nötr kablomuz. Peki Nötr’ün gelip gelmediğini nasıl anlarız? Bunu birkaç nedenle anlayabiliriz, ancak şimdi ben bunu en basit örnekle anlatmak istiyorum.

Duyu zaten yerinden çıkarmıştık, kablolarda meydana çıkarıldı. Öyleyse lambamızı duyumuz bu haldeyken duyun yuvasına montajını gerçekleştirelim. Ardından bu defa kontrol kalemi ile nötr kablosunu kontrol edelim. Eğer nötr de elektrik varsa, nötr kablomuz da arıza var demektir.

Lamba neden yanmaz başlıklı konumuzun devamı…

Zaten nötr kablosunda elektrik yoksa bile artık bu işi sizin bir başınıza içinden çıkabileceğiniz bir durum değildir anlamına gelir. Yada nötr de elektrik olduğunu varsayarak devam edecek olursak, nötrde oluşan bir arızayı, elektrik tecrübesi olmayan birinin çözmesi, olası can ve mal kaybına neden olabilir.

Bu iş için mutlaka işini iyi bilen bir usta çağırmanız hem sizin can güvenliğiniz, hem de elektrik tesisatınızın sağlıklı çalışabilir hale getirilmesinden dolayı önem arz etmektedir.  Dilerseniz bu konuda size yardımcı olabilecek uzman ekibimiz yardımcı olabilirler.

Hizmet almak için lütfen sağ köşede bulunan telefon numaramızdan veya whatsapp üzerinden adres bilgilerinizi mesaj atarak dilediğiniz hizmeti alabilirsiniz.

Ayrıca bir diğer konumuz olan Kaçak akım rölesi neden atar başlıklı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. HOŞÇAKALIN… elektrikciabi.com

“Lamba Neden Yanmaz” için bir yanıt

  1. Memlekette dürüst esnaf kalmamış diyen ben ilk kez dürüst birine denk geldim o yüzden yorum yaptım ellerinize sağlık kardeş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir